MadeinKlaipeda.lt
Home » Klaipėda garbingai atsisveikina su sporto miesto vardu
Miestas

Klaipėda garbingai atsisveikina su sporto miesto vardu

2018 metais Klaipėda pirmoji iš Lietuvos miestų sulaukė tarptautinio Europos sporto sostinių ir miestų federacijos (ACES Europe) pripažinimo ir yra paskelbta vienu iš Europos sporto miestų. Metai nespėjo prailgti, nes sporto renginių gausa ir tempas neleido miestiečiams ir miesto svečiams nuobodžiauti.

Į savivaldybės administracijos sudarytą 2018 metų varžybų ir sportinių renginių sąrašą buvo įtraukta virš 70 įvairiausių priemonių – nuo reprezentacinių tarptautinių profesionalaus sporto varžybų iki pavienių entuziastų iniciatyvų aktyvaus poilsio skatinimui. Šis organizuojamų sportinių veiklų sąrašas neabejotinai augo, nes uostamiestyje gausu organizacijų, kurios prisidėjo prie sporto miesto tikslo įgyvendinimo ir organizavo įvairius renginius, konkursus ar kitą fizinio aktyvumo veiklą. Renginių skaičius viršijo numatytą planą, įvyko daug stambių sporto renginių, tokių kaip: Pasaulio rankinio čempionato atranka, Karaliaus Mindaugo taurės turnyras, Tarptautinis regbio turnyras, Bėgimas Laisvės gynėjų dienai paminėti, atidarytas daugiafunkcis vandens sporto kompleksas, pirmą kartą organizuoti sportiniai festivaliai ir kiti konkursai, apie trečdalis veiklų buvo ilgalaikės ir tęstinės, trukusios visus metus.

Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko teigimu, svarbiausia, kad pasiekti rezultatai taptų paskatinimu tęsti pradėtas veiklas.

„Visus 2018 metus mieste vyko sportiniai renginiai, įvairios iniciatyvos, į kurias itin gausiai įsitraukė bendruomenė. Paskatinti sportuoti kuo daugiau klaipėdiečių ir buvo pagrindinis Sporto metų tikslas, turintis didžiausią išliekamąją vertę. Žinoma, labai svarbu ir geros sporto infrastruktūros kūrimas, kam taip pat skirta daug dėmesio – duris atvėrė tarptautinius standartus atitinkantis baseinas, įrengtas BMX dviračių, riedučių ir riedlenčių parkas, buvo tvarkomi mokyklų sporto aikštynai, pradėta Irklavimo bazės rekonstrukcija, o darbai sulig Sporto metų pabaiga nesibaigia“, – sako Klaipėdos meras.

Įdomiausi renginiai

Pirmą kartą mieste vyko vandens sporto šakų festivalis Danės upėje, kurio metu miestiečiai galėjo išbandyti irklavimą turistinėmis baidarėmis, kanojomis, irklentėmis, vikingų valtimis, pasivaržyti tempiant virvę plaustais bei išbandyti baidarių polą. Klaipėdiečiai taip pat sulaukė jau tradicija tapusių Vilties miesto renginių, varžybų „Jaunuoli, judėk sveikatos ritmu“, o atšilus orams visus kvietė bendruomenių mankštos ir vasaros paplūdimio festivalis, miestiečių taip pamėgtos ir laukiamos pažintinės dviračių ekskursijos po Klaipėdos miestą. Vienas žiemiškiausių renginių – Žiemos sporto šakų festivalis – taip pat sulaukė didelio miestiečių susidomėjimo. Šios ir daugelis kitų veiklų vyko visus metus, todėl gyventojai, miesto svečiai ir visi sporto mėgėjai turėjo puikią progą įsitikinti, kad Klaipėdai pelnytai suteiktas Europos sporto miesto titulas. Daugelis pajuto šį stiprų sportinį gūsį ir suformavo tokį gyvenimo būdą, kad sveikatai palankus fizinis aktyvumas tapo neatsiejama gyvenimo dalimi.

Dėmesys sveikatinančiam fiziniam aktyvumui visose amžiaus grupėse

Siekiant paskatinti uostamiesčio vaikus rinktis sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą, formuoti teisingą požiūrį į savo sveikatą, draugiškai leisti laiką kartu su klasės draugais, šeima ir bendruomene, buvo organizuoti sporto ir sveikatingumo konkursai „Judriausia klasė“ ir „Judriausias darželis“, tai pirmą kartą organizuotas konkursas, kuris susilaukė gausaus dalyvių skaičiaus. Siekiant, kad visų tikslinių amžiaus grupių gyventojai būtų įtraukti į sveikatinančias fizinio aktyvumo veiklas, Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras jau trečius metus iš eilės kvietė visas uostamiesčio įmones dalyvauti konkurse „Judriausia įmonė 2018“, kurio tikslas – skatinti darbuotojus rūpintis savo sveikata, o įmonės vadovus prisidėti prie darbuotojų sveikatos palaikymo bei gerinimo, didžiausią dėmesį skiriant darbuotojų judėjimui. Šie metai neapsiėjo ir be naujovių. Organizuotas konkursas „Judriausia senjorų organizacija“ taip pat sulaukė nemažo tikslinės grupės narių susidomėjimo. Šio konkurso tikslas – skatinti Klaipėdos miesto senjorų organizacijas rūpintis savo sveikata, didinti fizinį aktyvumą, o organizacijų vadovus prisidėti prie motyvacijos rinktis sveikatai palankų elgesį. Konkurso metu buvo siekiama sutelkti senjorų organizacijų narius sveikatos stiprinimo ir ugdymo veiklai, įtraukti organizacijas į fizinio aktyvumo renginių kūrimą savo bei viešoje aplinkoje, paskatinti organizacijų bendruomenę kuo aktyviau dalyvauti fizinio aktyvumo veikloje bei kurti sveiką ir aktyvią bendruomenės aplinką.

Veiklų viešinimas

Apie tai kas vyko, vyksta ir vyks miestiečiai galėjo sužinoti pirmieji sekdami informaciją regiono ir šalies žiniasklaidoje bei Facebook paskyroje „Klaipėda – Europos sporto miestas“. Šią paskyrą galima buvo pasiekti per Klaipėdos miesto savivaldybės, Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro ir dienraščių internetinėse svetainėse esančius reklaminius skydelius. Informacija apie mieste vykstančius sporto renginius buvo pateikiama patogiai, gyventojai ir svečiai pagrindinėse miesto gatvėse, aikštėse ir prie įvažiavimo į Klaipėdą galėjo matyti ryškiaspalvius Sporto miesto stendus, kurie ragino pajusti mieste vyraujančią sportinę nuotaiką. Informacija transliuota traukiniuose bei autobusuose, kursuojančiuose maršrutu Klaipėda–Kaunas–Vilnius, esančiuose ekranuose. Sporto miesto dvasią kūrė ir į renginius kvietė reklama viešajame miesto transporte, o reklaminiai šūkiai skandavo Sporto miesto vardą didžiajame prekybos centre bei radijuje.

Infrastruktūros pokyčiai

Pasibaigus Sporto metams norime pasidžiaugti, kad didelis dėmesys buvo skirtas sporto infrastruktūrai, pirmą kartą buvo parengta ir patvirtinta penkerių metų programa pagal kurią iki 2022 metų yra planuojama atnaujinti, modernizuoti visus sporto aikštynus prie Klaipėdos miesto bendrojo ugdymo mokyklų. 2018 metais jau buvo sutvarkyti aikštynai: Gedminų progimnazijoje, Hermano Zudermano gimnazijoje, „Žemynos“ gimnazijoje, Vydūno gimnazijoje, Vytauto Didžiojo gimnazijoje.

Buvo atidarytas Klaipėdos miesto daugiafunkcinis 50 metrų ilgio baseinas. Jo dėka Klaipėdos miesto savivaldybė turėjo galimybę sudaryti sąlygas antrųjų klasių mokiniams vietoje 18 pamokų mokytis plaukti 32 valandas. 2019 m. planuojama apmokyti plaukti apie 2020 antrųjų klasių mokinių. Taip pat buvo sudarytos sąlygos neįgaliesiems, senjorams, sportininkams ir plaukimo veteranų rinktinei naudotis Klaipėdos miesto daugiafunkcio sveikatingumo centro paslaugomis nemokamai. Buvo patvirtinti šių asmenų grupių atrankos kriterijai bei teikiamų paslaugų suteikimo apimtys.

Pasiruošta ir netrukus prasidės Futbolo mokyklos ir baseino pastatų konversija – rekonstruojant nenaudojamą pastato (baseino) dalį bei pritaikant jį bendruomeninei veiklai. Taip pat  bus naujai įrengiami sporto aikštynai, stadionas, futbolo aikštės, visas stacionarus inventorius, apšvietimas, lauko treniruoklių, poilsio ir žaliosios zonos, sutvarkomos prieigos.

Pradėtas Irklavimo bazės (Gluosnių skg. 8) modernizavimas. Planuojama 2019 m. užbaigti rekonstruoti esamas patalpas, pritaikant administracinei paskirčiai bei sportininkų reikmėms,  ūkinės paskirties patalpose įrengti fizinio pasirengimo patalpas, sutvarkyti teritoriją.

Sąjūdžio parke įrengtas vienas didžiausių Lietuvoje BMX dviračių, riedlenčių ir riedučių parkas, kuris sulaukia didžiulio populiarumo tarp aktyvaus laisvalaikio mėgėjų.

2018 metais buvo suprojektuota šiuolaikiška sporto salė, pritaikyta įvairioms sporto šakomis: krepšiniui, tinkliniui, rankiniui, salės futbolui ir kt. komandinio sporto šakoms bei gimnastikai ir badmintonui. Sporto salėje bus numatyta 400–800 žiūrovų vietų. Planuojama A+ pastato energinė klasė. Pastatas bei teritorija bus pritaikyta žmonių su negalia reikmėms. 2019 m. planuojama pradėti vykdyti rangos darbų viešųjų pirkimų procedūras, o 2020 m. – naujos salės statybą.

Siekiant efektyvesnės sportininkų rengimo sistemos kūrimo planuojama 2019 m. parengti Sporto bazių infrastruktūros plėtros poreikio pagal sporto šakas galimybių studiją įvertinant esamą sporto bazių infrastruktūrą bei jau pradėtus įgyvendinti naujus projektus.

Veiklų, projektų tęstinumas ir ateities planai

2018 metais taip pat įsigaliojo nauja sporto projektų ir programų finansavimo iš Klaipėdos miesto savivaldybės biudžeto lėšų tvarka. Programų finansavimui yra nustatytas trimetis finansavimas. Sporto organizacijoms bus sudarytos sąlygos jaustis saugiai dėl jų veiklos tęstinumo. Didelis dėmesys skiriamas ilgalaikiam  vaikų ir jaunimo ugdymui bei sportinio mokomojo proceso užtikrinimui nevyriausybinėms bei viešosioms sporto organizacijoms.

Stipendijos perspektyviems Klaipėdos miesto sportininkams. 2018 metais patvirtinta nauja Klaipėdos miesto savivaldybės stipendijų skyrimo perspektyviems sportininkams tvarka. Atnaujinti stipendijų skyrimo kriterijai ir mokėjimo sąlygos. Sportininkų amžius, kuriems gali būti skiriamos stipendijos nuo 14 m. – iki 29 m. Pagal naująjį tvarkos aprašą stipendijas galės gauti ir neįgalieji. Mažiausia stipendija 1 sportininkui 1 mėn. siektų 114 Eur, o didžiausia – 418 Eur.

Nuo 2018 metų rugsėjo 1 d. įsteigta pirmoji sporto klasė (32 mokiniai) Vytauto Didžiojo gimnazijoje. Joje mokosi 9 sporto šakų atstovai: krepšinio, futbolo, tinklinio, imtynių, irklavimo, plaukimo, lengvosios atletikos, ledo ritulio, jojimo. Šių metų rudenį planuojama įsteigti ir antrąją sporto klasę.

Neatlygintinai suteikiamos sporto bazės sporto renginiams organizuoti. Nuo 2018 metų sporto renginiams, kurie nacionaliniu bei tarptautiniu mastu reprezentuoja Klaipėdos miestą, per metus 200 val. sporto bazės yra suteikiamos neatlygintinai. Sprendimą dėl neatlygintinų sporto bazių suteikimo priima Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta komisija.

Kalbant apie ateities planus, svarbu paminėti, kad be įvairių jau įgyvendinamų tęstinių veiklų, kurias jau spėjo pamėgti uostamiesčio gyventojai ir kurie tapo savotiška gerąja praktika, planuojama tęsti Sporto metais „gimusias“ ir miesto bendruomenei patikusias iniciatyvas, tokias kaip Vandens sporto šakų, neįgaliųjų bei paplūdimio sporto šakų festivaliai.

Pasibaigus šiems metams matoma, kad fizinio aktyvumo renginių mieste įvyko daugiau nei buvo planuota, pradėti miestui reikšmingi infrastruktūros pokyčiai ir numatytas veiklų tęstinumas.

Parengta pagal Klaipėdos miesto savivaldybės informaciją

Panašūs pranešimai

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika