Švietimas

Naujuosius mokslo metus Klaipėdos ugdymo įstaigos pasitinka atsinaujinusios

Klaipėdos mokyklas šiemet lankys apie 19050 mokinių, tai yra apie 430 daugiau nei praėjusiais mokslo metais. Išaugo ir lopšelinukų bei darželinukų skaičius – iš viso jų šiemet – apie 8690, tai yra kone šimtu daugiau nei pernai. Gausią švietimo įstaigų bendruomenę pasitiks atsinaujinusios mokyklos bei darželiai.

Ugdymo sąlygoms gerinti – 7 mln. eurų

Klaipėdos darželinukus, mokyklinukus bei juos ugdančius pedagogus naujais mokslo metais pasitiks gerokai pasikeitusios švietimo įstaigos. Mokyklose bei darželiuose suremontuoti arba baigiami remontuoti stogai, fasadai, virtuvės, sanitarinės patalpos, renovuojamos šilumos ir karšto vandens tiekimo sistemos, atliekami kiti darbai. Keičiasi ne tik pastatų vidus ir išorė, bet ir aplinka: darželiai juosiami naujomis tvoromis, tvarkomi sporto aikštynai, asfaltuojami mokyklų bei darželių įvažiavimai ir kiemai.

„Šiemet ugdymo sąlygų gerinimui Klaipėdoje skirti 7 milijonai eurų, tai yra net 3,7 mln. daugiau nei pernai. Didesni ar mažesni remonto darbai numatyti visose įstaigose, tačiau bene didžiausia ir džiugiausia šių metų naujiena – netrukus duris atvers rekonstruotas bei išplėstas darželis „Puriena“. Čia rekonstruotas esamas ir pastatytas visiškai naujas korpusas. Tai bus didžiausias ir moderniausias darželis Klaipėdoje, čia veiks 19 grupių, įstaiga galės priimti 365 vaikus“, – sako Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Švietimo sk. vedėja Laima Prižgintienė.

Didesnės apimties remonto darbai vyko 16-oje švietimo įstaigų. Pavyzdžiui, Vytauto Didžiojo gimnazijos klasių, sanitarinių patalpų, koridorių, laiptinių remontui buvo skirta 243 tūkst. eurų, Klaipėdos Prano Mašioto progimnazijos langams keisti – 155  tūkst. eurų, „Varpo“ gimnazijos aktų salės ir bibliotekos remontui – 70 tūkst. eurų, 66 tūkst. eurų skirti 6 naujų grupių-klasių įrengimui „Pakalnutės“ ir „Šaltinėlio“ lopšeliuose-darželiuose, Tauralaukio progimnazijoje ir Vitės pagrindinėje mokykloje. Naujomis tvoromis bus apjuosta 40 darželių, tam skirta 680 tūkst. eurų, už 1 mln. eurų prie 31 įstaigos tvarkomi privažiavimai ir kiemai, didelis dėmesys skiriamas stadionams atnaujinti: sutvarkytais sporto aikštynais galės džiaugtis P. Mašioto progimnazijos, Pajūrio pagrindinės mokyklos, Vytauto Didžiojo gimnazijos bendruomenės, šiemet taip pat tikimasi pradėti darbus Versmės progimnazijos stadione.

„Daugelyje įstaigų suplanuoti darbai jau baigti arba bus baigti iki rugsėjo 1-osios. Penkiose ikimokyklinėse įstaigose 2 etapo sanitarinių patalpų remonto darbai bus baigti spalio mėnesį, nes šie darbai atliekami sutaupius lėšas, taip pat bus tęsiami darbai, kurie netrukdys ugdymo procesui, tokie kaip fasadų, stogų  remontas, teritorijų tvėrimas, tvarkymas ir kt.“, – sako L. Prižgintienė.

  Švietimo įstaigų bendruomenė – gausesnė

Iš viso Klaipėdos mokyklas šiemet lankys apie 19050 mokinių, tai yra apie 430 daugiau nei praėjusiais mokslo metais. Bendras mokinių skaičius išaugo nepaisant to, kad pirmokų šiemet ateis kiek mažiau nei pernai: šiemet Klaipėdos mokyklos sulauks 2010 pirmokų, pernai – 2047.

Klaipėdos lopšeliuose-darželiuose veiks 393 ikimokyklinio ugdymo grupės, ugdysis apie 6820 ikimokyklinio amžiaus vaikųPatenkintas visų 3–6 metų amžiaus vaikų ugdymosi poreikis pagal vietų skaičių, taip pat įsteigta daugiau grupių lopšelinio amžiaus vaikams, tačiau 2–3 metų amžiaus vaikams ugdymosi vietų dar trūksta.

Klaipėdoje ugdysis ir apie 1860 priešmokyklinukų, veiks 100 priešmokyklinio ugdymo grupių (iš jų 13-ka – bendrojo ugdymo mokyklose) – privalomas priešmokyklinis ugdymas bus užtikrintas. Priešmokyklinio ugdymo grupių steigimas mokyklose pasiteisino, todėl tėvai šiais mokslo metais noriai renkasi tokias grupes.

Priskaičiavus ir nevalstybinėse švietimo įstaigose ugdomus vaikus, iš viso mokyklų bei lopšelių-darželių slenkstį Klaipėdoje šiemet peržengs 28 240 vaikų.

Šiemet keičiasi 7-ių uostamiesčio švietimo įstaigų statusas: 5 miesto pagrindinės mokyklos tapo progimnazijomis („Pajūrio“, Maksimo Gorkio, „Santarvės“, „Vyturio“, „Saulėtekio“), 2 mokyklos-darželiai tapo lopšeliais-darželiais („Šaltinėlis“, „Pakalnutė“).

Artėjant mokslo metams švietimo įstaigų vadovai baigia formuoti pedagogų kolektyvus, tačiau laisvų etatų dar yra. Šiemet 10-yje įstaigų trūksta ikimokyklinio ugdymo auklėtojų (nuo 0,5 etato iki 2 etatų), mokyklos priimtų 5 pradinių klasių, 4 lietuvių kalbos (rusų ugdomąja kalba mokyklose), 2 matematikos mokytojus bei po vieną chemijos, rusų kalbos, tikybos, biologijos, geografijos mokytoją.

Į švietimo įstaigas vaikai grįš geriau pailsėję

Vaikų vasaros poilsiui šiemet buvo skirta daugiau lėšų – 30 tūkst. eurų, finansuotos 27 programos (praėjusiais metais skirta 20 tūkst. eurų, finansuota 19 programų). Buvo užimta apie 2 000 vaikų.

Neformaliojo vaikų švietimo programos vykdytos balandžio–birželio mėnesiais, užimta apie 5700 vaikų, buvo skirta 257 tūkst. eurų (praėjusiais metais užimta apie 4000 vaikų, panaudota apie 100 tūkst. eurų). Paraiškas neformaliojo vaikų švietimo programų akreditacijai ar jų prasitęsimui dar galima teikti iki rugsėjo 1 d.

 Pokyčiai šalies švietimo sistemoje: naujos ugdymo programos ir turinys

 Nuo rugsėjo 1 d. visos mokyklos įgyvendins patyčių ir smurto ar kitą pasirinktą prevencinę programą, valstybės lėšomis mokyklose bus finansuojama 14 prevencinių programų, programoms mokyklose įgyvendinti, pedagogams mokyti skiriamas papildomas finansavimas.

Nuo rugsėjo visi 1–10 klasių mokiniai lietuvių kalbos mokysis pagal naujas programas, skirtas ir lietuviškoms, ir mokykloms tautinių mažumų kalbomis. Programa orientuota į stipresnį raštingumo ugdymą.

10-yje šalies mokyklų pradinukai pradės mokytis informatikos – tai bandomasis projektas. Nuo 2018 metų rugsėjo 1 d. informatikos programą išbandys daugiau pradinių mokyklų. Visuotinai įdiegti naują informatikos mokymo turinį planuojama 2020 metais.

Kartu su Krašto apsaugos ministerija parengta šalies gynybai skirta pasirenkamoji nacionalinio saugumo ir krašto gynybos dalyko programa vyresnių klasių mokiniams.

Bus stiprinamas medijų ir informacinis raštingumo ugdymas, o finansinio raštingumo temos įvedamos į dabar atnaujinamą ugdymo turinį.

Nuo rugsėjo 1 d. neberibojamas pažintinei veiklai skiriamų dienų skaičius, ji integruojama į ugdymo turinį. Mokykla pati galės spręsti, kiek pažintinės veiklos reikia ir galės kūrybiškai organizuoti ugdymą. Eksperimentiniams ir praktiniams įgūdžiams ugdyti mokykla turės skirti ne mažiau kaip 30–40 proc. dalykui skirtų pamokų per mokslo metus.

Susitarta dėl 5 ugdymo dienų turinio ir laiko mieste pagal Bendrųjų ugdymo planų reikalavimą: Olimpinio judėjimo diena (09-29); Lietuvos valstybės šimtmečio minėjimo diena (02-18); Verslumo ir karjeros ugdymo diena (03-02); Gamtosauginio ugdymo diena (04-18); Kultūros diena (05-18).

Pirmą kartą oficialiai bus įskaitoma socialinė – pilietinė mokinių veikla: ji įtraukiama į pagrindinio ugdymo baigimo pažymėjimą. Daugėja ir šiai veiklai skiriamo laiko: nuo 5 iki 10 val., bet mokykla gali organizuoti ir daugiau.

Šiais mokslo metais abiturientai jau galės rinktis brandos darbą. Jis neprivalomas, prilyginamas mokykliniam brandos egzaminui, tačiau negali būti privalomo lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino atitikmuo. Bus svarbūs ne tik formalūs akademiniai pasiekimai, bet ir bendra mokinio veikla.

Didesnis dėmesys skiriamas užtikrinant pagalbą kiekvienam mokiniui. Jei vaikas turi mokymosi sunkumų, taip pat, jei yra atvykęs ar grįžęs iš užsienio, jam turi būti suteikta pagalba – ne tik per pamokas, bet ir konsultacijų metu, kurioms skiriamos papildomos 3 val. Mokiniams, kurie neturi tinkamų sąlygų paruošti namų darbų namuose, turi būti sudaromos sąlygos tai padaryti mokykloje.

Artėjant mokslo metų pradžiai – dėmesys eismo saugumui

Prasidedant mokslo metams tradiciškai vyksta ir saugaus eismo akcija „Apsaugok mane“. Iniciatorė – akcinė bendrovė „Lietuvos draudimas“, akcija vykdoma visoje šalyje nuo 2000-ųjų metų. Klaipėdos miesto savivaldybė perėjas prie miesto mokyklų pažymi specialiu „Apsaugok mane“ ženklu, o „Lietuvos draudimas“ kiekvieną mokinį nuo nelaimingų atsitikimų kelyje nemokamai apdraudžia 5 tūkst. eurų suma. Draudimas galios ištisą parą visą rugsėjo mėnesį.

Rugsėjo 1-osios renginiai

 Tradicinė pirmoji pamoka į Lietuvininkų aikštę kvies ir naujų mokslo metų pradžią skelbs rugsėjo 1-osios rytą, 8.00 val. Nuo 10.00 val. šventiniai renginiai jau planuojami mokyklose. 18.00 val. Švyturio arenoje moksleiviai kviečiami į „Radistų šou“. Bilieto kaina – 1.50 Eur. Rugsėjo 1-ąją Klaipėdos bažnyčiose taip pat vyks pamaldos už mokinius, mokytojus, studentus, tėvelius ir visus, kuriems svarbi mokslo metų pradžios šventė.

Klaipėdos miesto savivaldybės informacija

Žymos
Back to top button
Close
Close