Neringa

Ieškoma galimybių išsaugoti Nidos švyturio pastatų kompleksą

Neringos savivaldybė tęsia žingsnius dėl Nidos švyturio pastatų komplekso išsaugojimo bei džiaugiasi bendruomenės ir Kuršių nerijos istoriniam paveldui neabejingų žmonių palaikymu.

Galimybė išsaugoti Nidos švyturio komplekso statinių vientisumą aptarta Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komitete, į kurį kreipėsi Neringos savivaldybės ir bendruomenės planus palaikantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) lektorius, inžinierius Tomas Jačionis.

Kaip Kultūros komitetui pristatė T. Jačionis, Lietuva turi unikalią galimybę išsaugoti vientisą Nidos švyturio pastatų kompleksą: „Šis kompleksas iki šiol yra idealiai išlikęs, toks, kokį Lietuva jį gavo. Turime neeilinę galimybę šį kompleksą išsaugoti ir panaudoti muziejų veiklai ir ateities kartoms parodyti, kad esame jūrinė valstybė ir ja ne tik prisistatome, bet ir puoselėjame kultūros objektus“.

Nidos švyturio pastatų kompleksą, kuris kaip vientisas objektas yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, sudaro aštuoni statiniai. Šiandien Vyriausybė yra priėmusi sprendimą komplekso sudedamąsias dalis parduoti – nepritarimą tokiems planams ne kartą yra išreiškusi Neringos savivaldybė ir bendruomenė, jau praėjusių metų pavasarį išsiuntusi atvirą laišką-kreipimąsi Lietuvos Respublikos Seimui ir Vyriausybei.

Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis informavo, kad savivaldybė yra parengusi Nidos švyturio statinių komplekso įveiklinimo investicijų projektą – Vyriausybės siūlomuose parduoti statiniuose numatoma įkurti Šviesos muziejų, visuomenei atviras menininkų dirbtuves, specializuotą lauko kavinę-skaityklą. Būtų atvertos galimybės eksponuoti išlikusias senojo Nidos švyturio liekanas bei pristatyti jūrinę kultūrą. Be galo svarbu tai, kad siūlomas parduoti administracinis pastatas Nidos švyturį aprūpina elektra. 

„Jaučiame baimę, paremtą kitų savivaldybių pavyzdžiais, kad perėmus statinius juos parduosime. Išgirdę tokius nuogąstavimus kvietėme ieškoti ir kitų būdų išsaugoti Nidos švyturio pastatų komplekso vientisumą, pavyzdžiui, perduodat jį savivaldybei ne nuosavybės, o patikėjimo teise, tačiau sprendimai vis dar nepriimti ir tai kelia nerimą“, – pabrėžia meras Darius Jasaitis.

Anot mero, UNESCO saugomomis vertybėmis rūpinasi Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija, tad, galbūt, galėtų būti svarstoma galimybė statinius perduoti jai.

„Kartu su Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija vykdome daug veiklų, tad neabejoju, kad galėtume bendradarbiauti kartu įveiklinant šiuos statinius. Nidos švyturys yra unikalus dalykas, šio krašto simbolis, kaip ir kurėnas, vėtrungės, tad turim ieškoti visų įmanomų kelių esamą švyturio pastatų kompleksą išsaugoti visuomenės reikmėms“, –  teigia meras.

Palaikymą Neringos savivaldybės ir bendruomenės ketinimams taip pat išreiškė Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras, informavęs, kad du siūlomi parduoti Nidos švyturio pastatų komplekso objektai buvo įrašyti į kultūros vertybių registrą.

Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkės doc. dr. Vaidutės Ščiglienės teigimu, komplekso vientisumas turi būti išsaugotas, o turimos patirtys rodo, kad to nepavyktų padaryti valstybei pastatus pardavus.

Mero teigimu, Neringos savivaldybė ir toliau sieks, kad Nidos švyturio komplekso pastatai būtų išbraukti iš parduodamų objekto sąrašo ir dėkoja visiems palaikantiems. Neringos savivaldybė raštu kreipsis į Seimo Kultūros komitetą, prašydama tarpininkauti išsaugant Nidos švyturio komplekso pastatų vientisumą ir taip užtikrinant visuomenės interesą. 

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Žymos
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Close
Close