Neringa

Neringoje viešintys tapytojai tęsia šimtametes tradicijas

Jau 25-ajį kartą Neringoje vyksta savo ribas kasmet vis labiau plečiantis tarptautinis tapybos pleneras „Nidos ekspresija“.

Šiais metais plenere dalyvauja kūrėjai iš Indijos, Nepalo, Pietų Korėjos, Latvijos, Ukrainos, Slovakijos ir Lietuvos. Visą šią savaitę juos galima išvysti įvairiausiuose Neringos erdvėse.

Ekspresionistines „Brüke” kartos tradicijas tęsiančio plenero dalyviai įkvėpimo semiasi iš Neringos kraštovaizdžio. Įvairiose erdvėse pasklidę kūrėjai kuria ypatingas nuotaikas, menančias Nidos dailininkų kolonijos gyvavimo laikmetį (XIX a pab. – XX. a. pirma pusė). Nidos dailininkų kolonija – viena anksčiausiai įsikūrusių Baltijos jūros pakrantėse ir viena žymiausių vokiečių menininkų kolonijų. Tokie dailininkų susibūrimai prieš šimtmetį keitė vietos bendruomenių gyvenimą. Ne išimtis ir Nida, iš žvejų kaimelio tapusi vokiečių intelektualų pamėgta vasarojimo ir kūrybos vieta. Žymiausias Nidos dailininkų kolonijos svečias buvo rašytojas Tomas Manas, o po pasaulį paplitę prieš šimtmetį čia tapiusių dailininkų darbai dar ir dabar garsina šią vietovę.

Žinia apie Neringą ir Kuršių neriją po pasaulį plinta ir dėka šią savaitę čia vykstančio tapybos plenero. Tai pastebi ir Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis.

„Per savo darbus, teptuką garsinate Neringą, parodote ją pasauliui ir mes esame jums už tai dėkingi. Linkiu, kad visi išvydę jūsų darbus norėtų čia atvykti, o kurorto gyventojus kviečiu visuomet svetingai sutikti kurianti žmogų“, – apie plenero svarbą kalba meras D. Jasaitis.

Dailininkus Neringoje kasmet suburia ir plenerą jau 25-erius metus organizuoja menininkas Saulius Kruopis, kuris kartu su bendraminčiais tiesiog siekia būti tradicijos tęsėjais.

„Nida be dailininkų, ne Nida, kaip ir be žvejų ar rūkytos žuvies kvapo“, – trumpai pastebi menininkas, Neringos savivaldybėje vykusio susitikimo metu pakvietęs prisiminti pavasarį Ukrainoje vykusią parodą, kurioje buvo eksponuojami Nidoje gimę paveikslai.

Nuo 2017-ųjų metų plenero dalyviams kasmet skiriamos 3 vienkartinės premijos – už metų temos atskleidimą; tapytojo Romualdo Kuncos vardo premija už tapybinius pasiekimus ir ekspresionistinę raišką; grafiko Audriaus Puipos vardo premija už ieškojimus, netikėtumus ir ekspresionistinių kūrinių sukūrimą Kuršių nerijoje. Plenero metu sukurtus darbus vertina Neringos savivaldybės mero potvarkiu sudaryta komisija.

Premijos bus įteiktos rugsėjo 5-ąją Liudviko Rėzos kultūros centre vykstančios parodos atidarymo metu (pradžia 16 val.). Plenerą organizuoja menininkų asociacija „TILTAS“ bei Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“.

Parengta pagal Neringos miesto savivaldybės informaciją

Žymos

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of

Susiję straipsniai

Back to top button
Close
Close