Palanga

Palangos gintaro muziejuje prasideda naujas Klasikos sezonas

Lietuvos dailės muziejus gegužės 3-4 d. kviečia į Klasikos sezono pradžios renginius Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17, Palanga).

Kaip ir kasmet, pirmąjį gegužės savaitgalį Palangos gintaro muziejus kviečia į kultūrinio svetingumo renginius. Jų metu daugiafunkcinėje kultūros ir meno erdvėje muziejaus svečių laukia įdomūs susitikimai, muzikinių Klasikos sezono naujienų pristatymas, edukaciniai renginiai mažiems ir dideliems.

Programa „Klasikos sezonas Palangos gintaro muziejuje“ rengiama ir įgyvendinama su partneriais iš nacionalinių kultūros, mokslo, meno institucijų. 2018 metais Gintaro muziejuje pabuvojo 113 567 lankytojai, iš jų 5 890 apsilankė renginiuose. O vasarą „Klasikos sezono“ renginiai pritraukė beveik 3000 muzikos ir meno mylėtojų. Šiemet vasaros sezono metu vyks per 30 renginių. Tradiciškai organizuojami trys muzikos festivaliai: liepos pradžioje jau septintą kartą pakviesime į tarptautinį M.K. Čiurlionio muzikos festivalį, nuo liepos 31 dienos Tiškevičių rūmų terasa keturiems vakarams taps „Nakties serenadų“ scena, o iki pat rugpjūčio antrosios pusės muzikos mylėtojus džiugins festivalio „Pasaulio balsai“ atlikėjai.

Sezono pradžios renginiai dėmesį sutelkia į naujausius Tiškevičių paveldo ir Baltijos gintaro istorinius tyrimus.

Klasikos sezono Palangos gintaro muziejuje pradžios renginių programa

Gegužės 3 d., penktadienis:

  • 16 val. – parodos „Pamestas gintaro lobis“ atidarymas. Dalyvauja Lietuvos dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamento direktorius Rytis Paulauskas. 1986 m. liaudies meistrų gintaro dirbiniai drauge su medžio drožiniais ir lino audiniais atstovavo Lietuvai SSSR ir Airijos draugystės festivalyje, kur buvo tradiciškai surengta „Lietuvos diena“. Dėl nežinomų priežasčių šis „lobis“ pragulėjo Dublino oro uoste beveik trisdešimt metų. 2015 metais LR ambasada Airijoje sulaukė oro uosto tarnybų prašymo pasiimti krovinį. „Lietuvos dienos“ Dubline lobis buvo pargabentas į Lietuvą ir rado laikiną prieglobstį LR Užsienio reikalų ministerijoje. Lietuvos dailės muziejui paprašius, URM šį Airijoje rodytą gintaro dirbinių ir liaudies meno rinkinį perdavė muziejui. Gintaro dirbinių kolekcija dabar tapo Palangos gintaro muziejaus rinkinio dalimi. Nuo gegužės 3 dienos lankytojai galės apžiūrėti papuošalus, garsinusius Lietuvą Europoje XX a. 9-ajame dešimtmetyje ir palyginti juos su kitais, eksponuojamais Gintaro muziejuje. Lietuvą tarptautinėse parodose gintaras reprezentuoja ir toliau. 2012 m. „Expo“ parodoje Pietų Korėjoje Lietuvos paviljone garbingą vietą užėmė Gintaro muziejaus eksponatai – papuošalai ir inkliuzai. Paroda veiks iki gruodžio 31 d.
  • 16.30 val. – susitikimas su Vyriausybės kultūros ir meno premijos (2019 m.) laureate Kretingos muziejaus direktore Vida Kanapkiene ir knygos „Atgimęs Kretingos grafų Tiškevičių dvaras“ pristatymas. Muzikuoja Čiurlionio kvartetas, solistė Dovilė Kazonaitė. Palangos Tiškevičių istorija neatsiejama nuo grafo Felikso Tiškevičiaus tėvonijos – Kretingos dvaro: Juozapas Tiškevičius dalį kapitalo investavo į pramonę ir prekybą, Vilniuje jis įkūrė garinį malūną, Lentvaryje pastatė vielos ir vinių fabriką, Palangoje – plytinę ir uostą, iš kurio garlaivis „Feniksas“ kurį laiką plukdė plytas ir žemės ūkio produkciją į Liepoją. Garlaivis švartuodavosi prie į jūrą nutiesto medinio tilto. Palangos grafo tėvo Juozapo Tiškevičiaus laikais Rietavo, Plungės ir Kretingos dvarus sujungė pirmoji Lietuvoje telefono linija. 1882 metais Kretingoje jis subūrė dvaro orkestrą. Jame kartu su kitais muzikantais grojo ir orkestro branduolį sudarė iš Čekijos į Lietuvą kartu šeimomis atvykti pakviesti profesionalūs muzikantai. Orkestras koncertuodavo ir Palangos kurorte. Kultūrines tradicijas kruopščiai puoselėja Kretingos muziejininkai, tyrinėdami paveldą, leisdami knygas, kasdien iš rastų fragmentų atkurdami praeities vaizdus ir atverdami atkurtą paveldą visuomenei.

Gegužės 4 d., šeštadienis:

  • 11 val. – edukacinis užsiėmimas mažiesiems „Amuletas pasakoja“ muziejaus edukacinių renginių salėje.
  • 13 val. – edukacinė valanda suaugusiems „Gintaro amuletų simboliai interaktyviai“ muziejaus edukacinių renginių salėje.
  • 15 val. – prof. Adomo Butrimo paskaita „Naujausi archeologiniai gintaro tyrimai“ ir knygos „Amber Discs with cross decoration in the South Eastern Baltic“ pristatymas. Adomas Butrimas nuo 1986 m. skaito Vakarų meno istorijos ir Europos bei baltų archeologijos kursus VDA studentams. Dviejų Doktorantūros komitetų narys, doktorantų mokslinių darbų vadovas ir oponentas, organizuoja tarptautines konferencijas, rengia leidinius, skirtus Baltijos gintarui, priešistorinei dailei, archeologijai. A. Butrimas supažindins su gintaro tradicija baltų žemėse: surastais akmens amžiaus gintaro dirbiniais, unikaliais gintaro skridiniais, jų simboline prasme. Visi renginiai nemokami. Registracija į gegužės 4 d. edukacinius renginius renginius tel.: (8 460) 535 01, (8 460) 303 13; el. p.: [email protected]

2019 metų Klasikos sezono Palangos gintaro muziejuje svarbiausi renginiai:

  • Tiškevičių rūmų istorinių interjerų ir gintaro ekspozicija (ldm.lt, www.pgm.lt)
  • Gintaro spalvų ir atspalvių paroda iš privačios Ramučio Petniūno kolekcijos Gintaro spalvų ir atspalvių paroda iš privačios kolekcijos
  • Eglės Čėjauskaitės-Gintalės ir Martyno Gintalo paroda „Atsivėrimas“ iš ciklo „Gintaro dizaino tradicijų aktualizavimas Palangos gintaro muziejuje“ (2019 m. birželio 1–gruodžio 31 d.)
  • VII tarptautinis M. K. Čiurlionio muzikos festivalis (liepos 3–13 d., klasika.org)
  • Muzikos festivalis „Nakties serenados“ (liepos 31–rugpjūčio 3 d., filharmonija.lt)
  • Muzikos festivalis „Pasaulio balsai“ (liepos 21–rugpjūčio 18 d., pasauliobalsai.lt)

Parengta pagal pranešimą spaudai

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Žymos
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Close
Close