Pramogos

Italų menininko intervencijos pietiniuose Klaipėdos rajonuose

EDIT Klaipėda Street Art festivalis siekia ne tik sukurti gražių, didelio formato piešinių ant sienų, bet ir atskleisti viešosios erdvės teikiamas galimybes dialogui ir bendravimui.  Todėl gatvės meno festivalis EDIT į Klaipėdą pakvietė italų menininką Fra Biancoshock, kuris pats savo kūrybos žanrą įvardija kaip efemeralizmą – gatvės ir performanso menus jungiančią kryžkėlę. Jis kuria trumpalaikes, įvietintas meno instaliacijas, kurios gyvuoja tam tikrą laiką ir išlieka tik fotografijų ir video formatu.

F. Biancoshock prieš atvykdamas domėjosi Klaipėdos istorija, socialinėmis realijomis, ypatumais ir prašė festivalio kuratorių atsiųsti kaip galima daugiau medžiagos. Menininką sudomino Kaliningrado kaip menamos ir tikros grėsmės artumas, todėl pirmoji intervencijų serija vadinasi “spalvų karas”. Iš aerozolinių dažų skardinių padaryti mini-tankai važinėjasi pietiniuose rajonuose, o nedidelis povandeninis laivas skrodžia bangas viename iš H.Manto gatvės kiemų. Pusiau juokaudamas, pusiau rimtai Biancoshock interpretuoja geopolitinę Lietuvos kaip Europos Sąjungos pasienio situaciją, bei jau vykstantį nematomą informacinį karą, kai sunku pasakyti, kurios naujienos tikros, o kurios – tik „fake news”.

Apžiūrėjęs sovietinę pietinių rajonų gyvenamųjų namų architektūrą menininkas suprato, kad spalvų karo intervencijos turi ir dar vieną prasmę.

Street Art
Nuotr.: Paulius Sadauskas

„Čia nėra labai daug įvairovės, visi daugiabučiai identiški vienas kitam. Norėtųsi įkvėpti gyventojus pradėti spalvų revoliuciją, jog jie kūrybiškai sukiltų prieš kasdienybę”, –  sako F. Biancoshock.

Aplinkiniai gyventojai susidomėję stebėjo menininką iš balkonų, sveikinosi, domėjosi, kas čia vyksta ir netgi siūlė atnešti žaislinių tankų.

Šių metų Lietuvos kultūros sostinė Klaipėda – miestas prie vandens, vienintelis Lietuvos uostamiestis. Šią ypatingą miesto aurą festivalio kuratoriai siekia pabrėžti skatindami dalyvaujančius menininkus sukurti darbų jūros tematika. F. Biancoshock Dangės upe ant gelbėjimosi rato išplukdė akvariumą su penkiomis auksinėmis žuvelėmis.

„Uostas yra lyg vartai, pro kuriuos į šalį patenka kroviniai, žmonės, mados ir naujovės. Šios žuvytės – pabėgėliai iš gyvūnų prekių parduotuvės, atvykusios čia, į Klaipėdą, ieškoti geresnio gyvenimo. Žuvytėms pasisekė, jų pabėgelių statusas buvo patvirtintas ir sėkmingai rasti nauji namai.”  –  šypsosi  F. Biancoshock.

Street Art

Fra Biancoshock Italijoje dirba su pabėgėlių centrais, jį jaudina Viduržemio jūroje skęstančių laivų problematika. Žinia, kad Lietuva pirmoji šalis, kuri sutiko priimti pabėgėlius iš Čečėnijos, paskatino menininką sukurti šią instaliaciją.

„EDIT Klaipėda Street Art“ – penkerius metus vykstantis gatvės meno festivalis, šiemet iš Vilniaus persikėlęs į Klaipėdą. Festivalio metu meninkas Ricky Lee Gordon (PAR) išpieškė keltą Baltija, keliantį iš Naujosios perkėlos, architektai SPRIK sukūrė instaliaciją Baseinas Smiltynės jachtklube, Tellas (Italija) išpiešė piliavietės rytinės kurtinos sieną, Seikon (Lenkija) jau baigė piešinį ant Parodų rūmų, A. Bran išmargino apleistą namą Liepų g. 75.

Festivalyje dar laukia kino vakaras EDIT: STREET ART FILM FEST ir koncertas, kuriame pasirodys mono projektas KOTORI, Liepos 1d.  20 val. Klaipėdos kultūros fabrike.

Gatvės meno festivalį „EDIT Klaipėda Street Art“ organizuoja leidykla „Lapas“ ir VšĮ „Project Day by Day“. Festivalis yra Kultūros Uostas/Klaipėda Lietuvos kultūros sostinė renginių dalis ir yra dalinai remiamas Klaipėdos miesto savivaldybės.

0 0 vote
Article Rating
Žymos
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close
Close