Verslas

Kuršių marių taršos byla: teisėjui pareikštas nušalinimas

Spalio 6d. Šiaulių apygardos teisme nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje dėl Kuršių marių taršos turėjo būti toliai tęsiama liudytojų apklausa. Tačiau į teisiamąjį posėdį atvykusiam  teismo pašauktam kaltinamojo juridinio asmens AB „Grigeo Klaipėda“ dabar jau buvusiam gamybos direktoriui J. G. duoti savo parodymų taip ir neteko – bylą nagrinėjančiam teisėjui pareikštas nušalinimas. Savo sprendimą šiuo klausimu teismas numato skelbti spalio 19 d. Byloje paskelbta pertrauka.

Teisiamojo posėdžio pradžioje kaltinamojo juridinio asmens AB „Grigeo Klaipėda“ atstovas advokatas teismui pateikė pareiškimą dėl nušalinimo bylą nagrinėjančiam teisėjui. Advokatas glaustai žodžiu išdėstė tokio sprendimo argumentus ir pareiškė, kad nušalinimą teisėjui teikia bendrovės vardu.

 Advokatas proceso dalyviams priminė apie anksčiau įvykusį teismo posėdį, kuriame bylą nagrinėjantis teisėjas kalbėjęs apie sprendimą  pripažinti šią bylą prioritetine antrojo lygio byla,  kaip apie priimtą sprendimą, nors akivaizdu, kad šis sprendimas vis dar nėra priimtas arba yra slepiamas. Anot bendrovės atstovo, šių metų rugsėjo 29 dieną įvykusio Teisėjų tarybos posėdžio metu dėl bylos pripažinimo prioritetine antrojo lygio byla buvo patvirtintas bendras, rekomendacinio pobūdžio Tvarkos aprašas, tačiau, atstovo tvirtinimu, minėtame posėdyje klausimas dėl konkrečių baudžiamųjų bylų pripažinimo prioritetinėmis antrojo lygio bylomis, kurios turėtų būti nagrinėjamos intensyviau, svarstomas nebuvo. Advokatas teigė nematantis pagrindo, kad ši byla būtu nagrinėjama intensyviau.

Kaltinamojo juridinio asmens AB „Grigeo Klaipėda“ atstovo pareiškime nurodoma, kad bylą nagrinėjantis teisėjas nėra nešališkas ir nepriklausomas, jam yra daromas poveikis dėl bylos nagrinėjimo eigos, teismo posėdžių organizavimo, spartesnio bylos nagrinėjimo, kuris gali turėti įtakos mažesniam bylos nagrinėjimo objektyvumui ir išsamumui. Anot advokato, tai rodo, kad teisėjas yra priklausomas nuo įtakos teismų sistemos viduje, dėl to jis yra praradęs objektyvumą ir nešališkumą. Kitų kaltinamųjų atstovai teigė pritariantys kolegos pareiškime išdėstytiems argumentams, jie tvirtino nemanantys, kad šios bylos nagrinėjimo procese reikėtų skirti mažiausiai du posėdžius per savaitę.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikančios prokurorės teismo prašė advokato pareiškimą atmesti. Anot jų, teismų savivaldai niekas nedraudžia sudaryti sąlygas teismams sparčiau ir objektyviau nagrinėti bylas. Pasak jų, ne šią bylą nagrinėjantis teisėjas sprendžia, kurios bylos gali būti pripažintos prioritetinėmis. Civilinio ieškovo atstovės teismo prašė AB „Grigeo Klaipėda“ advokato prašymą atmesti. Jos teismo proceso dalyviams priminė, kad Šiaulių apygardos teismas dar š. m. pradžioje šią bylą pripažino sudėtinga.

Visuomenėje itin didelio atgarsio sulaukusioje baudžiamojoje byloje, kurioje kaltinamąjį aktą sudaro daugiau kaip 300 lapų, tarp kaltinamųjų esantys „Grigeo“ grupės akcininkas ir valdybos pirmininkas G. P., dabartinis Klaipėdos įmonės vadovas T. E. bei dar trys ankstesni šios įmonės vadovai yra kaltinami tuo, kad veikdami organizuota grupe piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, sistemingai pažeidinėjo teisės aktų nustatytas aplinkos apsaugos taisykles, klastojo dokumentus. Ikiteisminis tyrimas pradėtas daugiau nei prieš dvejus metus, kai buvo įtarta,    jog į Kuršių marias patenka nevalytos gamybinės nuotekos, taip pat įtarus, kad su tuo susijusi minėtos bendrovės dokumentacija galbūt yra klastojama.

Įmonės teritorijoje atliktų kratų bei kitų ikiteisminio tyrimo veiksmų metu pareigūnams pavyko aptikti specialius taršių nuotekų įrenginius bei gauti kitus reikšmingus pradinius duomenis. Prokurorui reikalaujant nevalytų nuotekų išleidimas į Kuršių marias buvo nedelsiant sustabdytas.  

Ikiteisminio tyrimo specialią  tyrimo grupę sudarė  du Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorai bei Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdybos ir Specialiųjų tyrimų tarnybos Klaipėdos valdybos tyrėjai.

Šioje didelės apimties byloje yra daugiau kaip 20 tūkstančių dokumentų,  apklaustų įtariamųjų, liudytojų duomenys, įvairių ekspertų išvados,  papildomi dokumentai bei kiti tyrimui reikšmingi duomenys. Gamtai padarytą turtinę žalą nustatė Aplinkos apsaugos departamentas,  kuris pareiškė įmonei  daugiau kaip 48 milijonų eurų civilinį ieškinį.

Paskirtų teisiamųjų posėdžių datos ir laikas: spalio 20, lapkričio 10, 14, gruodžio 4, 5, 15 dienomis 9.30 val.

Šaltinis: Teismai.lt 

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Žymos
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Close
Close