Palanga

Palangos žydų paveldo istorija sulaukia vis didesnio susidomėjimo

Lietuvoje nerasime miesto ar miestelio be žydų kultūros ženklų. Palangoje žydai gyveno nuo XV a. antrosios pusės. 1487 m. Palangoje jau veikė žydų laidojimo brolija „Chevra Kadiša“, todėl šis faktas leidžia teigti, kad miestelyje jau buvo žydų bendruomenė. XVII a. žydai sudarė nemažą Palangos gyventojų dalį, jie savo darbais stengėsi nedidelę gyvenvietę paversti klestinčiu miestu.

Maršrutas išleistas keturiomis kalbomis

Palangos žydų bendruomenės istorijos tematika susilaukė nedaug specialistų tyrinėjimų ir sistemingai vis dar nėra išnagrinėta. Palangos turizmo informacijos centro išleistas maršrutas „Žydų paveldo pėdsakais Palangoje“ supažindins Jus su žydų istorija ir kultūra. Aplankysite išlikusius ir menamus pastatus bei vietas, kurios liudija Palangos žydų bendruomenės gyvenimą. Taip pat aplankysite atmintinas žydų vietas ir kitus objektus. Tad šiame leidinyje, parengtame naudojant įvairią autentiškų šaltinių medžiagą, pateikiami mažiau žinomi Palangos žydų istorijos raidos bruožai ir faktai.

Leidinį parengė Palangos turizmo informacijos centro vadybininkas Mindaugas Surblys. Maršrutą sudaro 14 objektų, išsidėsčiusių Palangos miesto savivaldybės teritorijoje bei pateikiama informacija apie 10 buvusių gintaro dirbtuvių ir parduotuvių. Leidinys išleistas keturiomis kalbomis – lietuvių, anglų, rusų bei lenkų. Ateityje planuojama išleisti ir hebrajų kalba.

Palangos miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyrius kiek anksčiau jau yra išleidęs leidinį „Žydų atmintinos vietos Palangoje“ lietuvių ir anglų kalbomis.

Leidinį-maršrutą Palangos turizmo informacijos centras išleido keturiomis kalbomis: lietuvių, anglų, rusų ir lenkų

Leidinys sulaukė susidomėjimo Izraelyje

Tarp prioritetinių Lietuvos atvykstamojo turizmo rinkų esantis Izraelis pasižymi reguliariu ir itin sparčiu augimu nuo pat 2013 m., o turistų iš Izraelio vidutinės viešnagės mūsų šalyje išlaidos – penktoje vietoje pagal dydį.

Vasario 6-7 dienomis Palangos kurorto atstovai dalyvavo tarptautinėje turizmo parodoje „International Mediterranean Tourism Market“ („IMTM 2018“) Tel Avive (Izraelyje). Skatinant Palangos turizmo ir kultūros paveldo sklaidą svečiams iš Izraelio parodoje buvo pristatytas naujas maršrutas „Žydų paveldo pėdsakais Palangoje“, kuris sulaukė parodos lankytojų susidomėjimo ir teigiamų atsiliepimų.

„Nemaža dalis Izraelio gyventojų turi istorinių sąsajų su Lietuva ar pajūrio regionu bei jaučia poreikį aplankyti pažįstamas vietas. Parodoje sulaukėme ir svečių, kurių protėviai ar seneliai kilę iš Klaipėdos regiono. Tai suteikia teigiamų emocijų bei noro pakviesti atvykti į Lietuvos pajūrį bei Palangos kurortą“, – komentavo M. Surblys.

Galima įsigyti nemokamai

Maršrutas rengtas, bendradarbiaujant su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės nariais, Palangos miesto savivaldybe, Palangos miesto savivaldybės viešąja biblioteka, Palangos kurorto muziejumi, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono ir istorijos archeologijos institutu (BRIAI), Palangos gintaro ir Kretingos muziejais.

Maršrutu „Žydų paveldo pėdsakais Palangoje“ siekiama prisidėti prie žydų kultūros paveldo išsaugojimo ir viešinimo. Leidinys bus įdomus visiems, norintiems giliau pažinti Palangos žydų istoriją ir kultūrą bei turės nemažą išliekamąją vertę.

Leidinį galima įsigyti nemokamai Palangos turizmo informacijos centre (Vytauto g. 94). Palangos turizmo informacijos centre taip pat galima įsigyti ir kitus naujus nemokamus leidinius-maršrutus: „Atrask senąsias Palangos vilas“„Skulptūros ir paminklai Palangoje, Šventojoje bei „Pramogaukime Palangoje ir Šventojoje“ (pramogos vaikams ir jaunimui).

Palangos žydų bendruomenės istorijai ir paveldui skirtas mokslinių straipsnių rinkinys

Palangos kurorto muziejaus iniciatyva, bendradarbiaujant su Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutu (BRIAI) išleistas naujas leidinys „Palangos žydai. Išnykusi bendruomenės dalis“.

Šis straipsnių rinkinys sudarytas mokslinių pranešimų, skaitytų 2017 m. rugsėjo 4 d. Palangos kurorto muziejuje įvykusioje mokslinėje konferencijoje, kurios globėjais ir rėmėjais tapo Izraelio ambasada Vilniuje, Palangos miesto savivaldybė, renginys buvo įtrauktas į Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programą.

Leidinyje pateikiama konferencijos metu pristatyta medžiaga, kuria siekiama ne tik supažindinti palangiškius bei miesto svečius su vietinės žydų bendruomenės istorinės kaitos specifika, bet ir verifikuoti istorinių tyrimų kontekste žinomus bei dar neatskleistus probleminius šios kaitos aspektus.

Palangą ir Izraelio kurortą Eilatą jungia giminystės saitai

2017 m. vasario 17 d., Palanga bei Izraelio pajūrio kurortas Eilatas oficialiai tapo miestais-partneriais. Šis svarbus faktas pateiktas Palangos turizmo informacijos centro leidinyje „Žydų paveldo pėdsakais Palangoje“. Miestų draugystės ir bendradarbiavimo sutartį pasirašė Palangos meras Šarūnas Vaitkus ir Eilato meras Meir Itzhak Halevi. Susigiminiavimas su Izraelio kurortu Eilatu Palangai yra labai svarbus, juo labiau kad žydų ir lietuvių tautas vienija istorija, o Palangoje gyvenusi gausi žydų bendruomenė buvo viena iš miesto ekonomikos variklių. Tai svarus žingsnis dėl bendrų ateities planų turizmo ir kultūros sferoje.

2018 m. vasarį Palangos miesto savivaldybės administracijos atstovai lankėsi Eilate. Vizito metu buvo aptarti tolimesni miestų bendradarbiavimo planai. Dalykinio susitikimo metu Eilato merui Meiru Yitzhaku Halevi buvo įteiktos dovanos iš Palangos, tarp kurių – anglų kalba išleistas leidinys „Žydų paveldo pėdsakais Palangoje“ bei istoriniais faktais paremtas filmas apie buvusią žydų kultūrą mūsų mieste, šios tautos palikimo pėdsakus. Izraeliečiai Palangos vardu rengiasi pavadinti vieną Eilato sankryžų, o Palangoje planuojamas naujas skulptūrų parkas skirtas miestams-partneriams, kuriame atsiras ir skulptūra skirta Izraelio kurortui – Eilatui. Bendravimas su Eilatu tik įsibėgėja, miestai-partneriai siekia pereiti į kitą lygmenį ir dar glaudžiau bendradarbiauti.

Nuo balandžio 5 d. Palangoje startuoja kino projektas „Izraelio kinas tavo mieste“. Ši Izraelio ambasados iniciatyva subūrė daugiau kaip 20 Lietuvos miestų savivaldybių. Penkis ketvirtadienius 18 val. bibliotekoje bus rodomi filmai hebrajų kalba su lietuviškais subtitrais. Palangos ir Izraelio kurorto Eilato viena iš bendradarbiavimo sričių yra būtent kultūra. Kviečiame per kiną susipažinti su Izraelio kultūra. Įėjimas nemokamas.

Palangos turizmo informacijos centro inf.

Žymos
Back to top button
Close
Close