Statybos

Kaip tvarkyti statybines atliekas, kad nebūtų teršiama Lietuvos gamta

Aplinkos apaugos departamento pareigūnai vis dar susiduria su atvejais, kai aplinka teršiama statybinėmis atliekomis, todėl atkreipia dėmesį, kokius žingsnius svarbu atlikti, kad atliekos neatsidurtų gamtoje.  

Aplinkosaugininkai pastebi, kad dalis remonto ir statybų metu susidarančių atliekų yra pavojingos žmonių sveikatai, be to, teršia aplinką, pavyzdžiui, klijų, lakų likučiai ar dažai. Kiekviena pakuotė žymima simboliais, nurodančiais pavojingumą, aplinkai keliamą grėsmę, toksiškumą, degumą ir kitus elementus. 

Pavojingos statybinės atliekos, kuriose gali būti asbesto, pvz., stogo danga, atliekų tvarkytojams perduodamos tik supakuotos sandarioje pakuotėje, kad nedulkėtų ir nekeltų pavojaus žmonių sveikatai. 

Svarbiausia taisyklė – jei samdoma įmonė, svarbu žinoti, kad visas atliekas ir pavojingas ir nepavojingas, galima perduoti tik turintiems teisę atliekų tvarkytojams tokias atliekas tvarkyti. Visi, turintys teisę tvarkyti tam tikras atliekas, privalo registruotis viešame Atliekų tvarkytojų valstybės registre (ATVR). Jame galima rasti reikiamą informaciją apie atliekų tvarkytojus: kokiais būdais ir kokios atliekas jie gali  tvarkyti.

Svarbiausi žingsniai tvarkant statybos, remonto ir griovimo atliekas

Atliekų savininkų atsakomybė 

  • Betonas, plytos, mineralinė, akmens ir stiklo vata, gipso, izoliacinės, statybinės medžiagos, ruberoidas, plastikas, stiklas, popierius iš statybų, sukietėję dažai, lakai, dažyti, lakuoti paviršiai, čerpių ir keramikos gaminiai, šiferis, putų polistirolas, dujų silikato, betoniniai, keramzitbetonio, silikatiniai blokeliai, linoleumas, grindų dangos, mediena iš statybų, namų ūkio santechnikos įrenginiai (vonios, kriauklės, praustuvai ir kt.) turi būti priduoti tokias atliekas tvarkančioms įmonėms arba į atliekų surinkimo aikšteles. 
  • Gyventojai buityje, soduose, ūkiuose ir kitur susidarančias atliekas privalo rūšiuoti jų susidarymo vietoje savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka. Taip pat naudotis savivaldybės organizuojamomis komunalinių atliekų tvarkymo sistemomis. 
  • Gyventojai turi galimybę surinkimo aikštelėse atiduoti tam tikrą savivaldybės nustatytą kiekį atliekų be papildomo mokesčio. Jeigu aikštelėje norima palikti didesnį nei savivaldybės nustatytą nemokamai priimamą atliekų kiekį, tuomet reikia už paslaugą sumokėti. 
  • Gyventojai taip pat gali kreiptis į atliekas surenkančias ir tvarkančias įmones, tik už paslaugas gali reikėti sumokėti įmonių nustatytą mokestį. 
  • Prieš perduodant atliekas būtina įsitikinti, ar jas priima teisėtas atliekų tvarkytojas, kuris privalo būti įsiregistravęs ATVR ir verstis tokių atliekų, kurias ketinama priduoti, tvarkymo veikla.

Savivaldybių atsakomybė 

  • Savivaldybės, neimdamos papildomo mokesčio, išskyrus nustatytą vietinę rinkliavą ar kitą įmoką už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą, turi užtikrinti galimybę atiduoti buityje susidarančias pavojingąsias, statybos ir griovimo atliekas, baldų, elektros ir elektroninės įrangos, naudotų padangų ir kitas komunalines atliekas, apvažiuodamos nustatytas savivaldybės vietoves ne rečiau kaip 2 kartus per metus.
  • Atliekų tvarkytojai ir savivaldybės, komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratoriai turi reguliariai informuoti atliekų turėtojus apie datą, laiką ir vietą, kai bus surenkamos buityje susidariusios stambiosios komunalinės atliekos, įskaitant pavojingąsias atliekas. 
  • Į savivaldybę gyventojai gali kreiptis žodžiu ir raštu dėl susidariusių stambiųjų komunalinių atliekų surinkimo papildomos paslaugos. Tokia paslauga už papildomą mokestį turi būti suteikta ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo kreipimosi dienos, apie tai iš anksto informavus besikreipiantį atliekų turėtoją. 

Įmonių, tvarkančių atliekas, atsakomybė 

  • Visos atliekas vežančios įmonės turi būti įregistruotos Atliekų tvarkytojų valstybės registre (ATVR) ir tvarkyti tokios rūšies atliekas, kurias turi teisę tvarkyti ir tik joms leistinais būdais.  
  • Atliekų tvarkytojas, atliekas pridavusiam asmeniui ar įmonei, privalo pateikti galutinį atliekų sutvarkymą patvirtinančius dokumentus (priėmimo aktą ar PVM sąskaitą faktūrą)

Aplinkos apsaugos departamento informacija

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Žymos
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Close
Close