PalangaParodos

Palangos tarpukario istoriją žvelgiančios knygos pristatymas

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kovo 16 d., šeštadienį, 14 val. kviečia į naujos knygos „Jono Šliūpo ženklai Palangoje. Kelionė po kurortą“ pristatymą ir susitikimą su jos sudarytoju istoriku Mindaugu Surbliu. Naujojo leidinio, kuris nukelia į tarpukario Palangą, dėmesio centre – ilgametis miesto burmistras Jonas Šliūpas. Po pristatymo susirinkusiųjų lauks elektromobilis, kuriuo visi leisis į kupiną įspūdžių kelionę po Palangos kurortą spalvingos ir kontroversiškos asmenybės – Jono Šliūpo – keliais.

Jonas Šliūpas (1861–1944) – tai nepaprastu aktyvumu, gabumu ir atkaklumu tiek Lietuvoje, tiek išeivijoje garsėjusi asmenybė, kuri savo darbais ir idėjomis visuomenėje vis įžiebdavo audringų diskusijų. Jo biografijoje gausu neeilinių patirčių, neįtikėtinų likimo posūkių, pakilimų ir paklydimų. Tačiau vis dar stinga dėmesio įvairiapusei jo kaip aušrininko, gydytojo, laisvamanio, redaktoriaus ir vertėjo, veiklai, o ypač – jo Palangos laikotarpiui. Dauguma išsamesnių darbų pasirodė prieš keliolika ar net keliasdešimt metų. Anot knygos rengėjo, muziejaus istoriko Mindaugo Surblio, naujuoju leidiniu „Jono Šliūpo ženklai Palangoje. Kelionė po kurortą“ siekiama pristatyti spalvingojo ir kontroversiškojo J. Šliūpo veiklą tarpukario Palangoje bei atskleisti mažiau žinomus, neištyrinėtus ar tik dabar atrastus ilgamečio burmistro biografijos faktus senųjų fotografijų kontekste.

Knygos pavadinime žodis „kelionė“ atsirado neatsitiktinai: ji kviečia atrasti J. Šliūpo laikų Palangą ne tik žvalgantis muziejuje, bet ir vaikščiojant po miestą. Skaitytojų laukia 22 istorijos apie J. Šliūpą, jo darbus ir tarpukarį menančius Palangos objektus, kurie yra patogiai (paeiliui, kad būtų patogu keliauti) sužymėti kurorto gatvių žemėlapyje.

Rengiant leidinį pasitelkta ne tik Palangos kurorto fotografija, bet ir senosios kartos palangiškių pasakojimai bei istorinė medžiaga, aptikta dokumentuose, kuriuos saugo Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Informacijos centro Aušrininko dr. Jono Šliūpo archyvas, Lietuvos valstybės centrinis archyvas, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus, Palangos viešosios bibliotekos Kraštotyros fondas. Leidinį papildo  vaizdai iš asmeninės autoriaus Mindaugo Surblio kolekcijos.

Po leidinio pristatymo, 15 val., susirinkusieji elektromobiliu leisis į įspūdingą kelionę po Palangos kurortą leidinyje pristatomų objektų maršrutu. Ši kelionė supažindins su tarpukario Palanga ir atkreips dėmesį į kultūros paveldo bei kitus istorinius miesto objektus, kurie įprasmino svarbiausius įvykius Jono Šliūpo gyvenimo čia laikais. Kiekvienam objektui skirtas pasakojimas primins, su kokiais iššūkiais burmistrui teko susidurti Palangoje.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Žymos
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Close
Close