Renginiai

„Žaibo opera“: tarptautinė meninė-edukacinė programa vaikams atkeliauja į Lietuvą

Laimėjimus pelniusi Didžiosios Britanijos meninė-edukacinė programa vaikams „Žaibo opera“ (angl. „Snappy Operas“) atkeliauja į Lietuvą. Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ suburti pirmieji ją išbando pajūrio – Neringos ir Klaipėdos – vaikai. Gegužės 27 d. Juodkrantės vasaros estradoje net keturių Klaipėdos regiono mokyklų moksleiviai pristatys savo „Žaibo operų“ premjeras.

„Tai opera, atsirandanti tarytum spragtelėjus pirštais ir trunkanti vos 10 minučių, todėl ją galima vadinti „žaibiška opera“. Vaikams šią operą sukurti ir atlikti padeda profesionalūs režisieriai, muzikantai, kompozitoriai. Čia yra visi elementai, reikalingi statant operą, tačiau pats pagrindinis šio projekto dalyvis, diktuojantis visas sąlygas, yra vaikas“, – pasakoja operos solistė Lauryna Bendžiūnaitė, drauge su režisieriumi Frederic Wake-Walker pristačiusi šią iniciatyvą Lietuvoje.

Kiekvienas personažas „žaibo operoje“ yra įkūnijamas grupės vaikų. Čia nėra pagrindinių ir antraeilių vaidmenų, tad visi atlikėjai – vienodai svarbūs. Operoje vaikai patys kuria dekoracijas ir kostiumus. Muziką atlieka mažytis „žaibo orkestras“. Tokią meninę-edukacinę metodiką sukūrė ir jau keletą metų taiko Mahogany operos teatras Jungtinėje Karalystėje.

„Nepaisant savo koncentruotos trukmės, visgi tai yra šiuolaikinė opera, turinti visus šiam žanrui būdingus kompozicijos bruožus. Tai nėra paprastos dainos. Joje daug skirtingų motyvų, metrų, ritmų, kas šiaip jau gali būti sudėtinga atlikti suaugusiam, bet labai lengvai suprantama vaikams“, – sako projekto muzikos vadovas Vytautas Valys.

Pajūryje kuriamose „žaibo operose“ skamba gyvi instrumentai: fortepijonas, bosinis klarnetas, arfa, trimitas, violončelė, fleita, mušamieji.

Anot kūrybinės komandos, ši opera gali būti atlikta mokyklos klasėje, salėje, scenoje ar lauke – absoliučiai bet kur. Svarbiausia sąlyga – mėgautis opera ir patirti teigiamas emocijas.

„Žaibo opera“ leidžia prisiliesti prie šio žanro ir suvokti, kiek tam reikia resursų. Kuriant operas, didelį darbą atlieka muzikos ir dailės mokytojai. Jie drauge su vaikais repetuoja, gamina kostiumus, dekoracijas. Mokomės būti personažai, sujungti vaidybą su dainavimu, judesiu, kas vaikams irgi yra iššūkis, – atskleidžia operų režisierė Evelina Šimelionė. – Ir nepaisant visų šių užduočių pačiame procese stengiamės atsipalaiduoti ir visus šiuos dalykus daryti su džiaugsmu.“ 

„Žaibo operas“ pirmieji Lietuvoje kuria Neringos gimnazijos ir Neringos meno mokyklos, Klaipėdos Vydūno gimnazijos ir Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos moksleiviai.

Iš viso gegužės 27 d. Juodkrantėje bus pristatytos net 3 šiuolaikinės „Žaibo operos“ vaikams: „FOX-POP“ (kompozitorius Kerry Andrew), „Stebuklingas muzikos pasaulio medis“ (kompozitoriai Ian McMillan, LC Goss), „Pasaulio plakanti širdis“ (kompozitorė Gwyneth Herbert).

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Žymos
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Close
Close