Be kategorijos

Elektronikos atliekos: galima perdirbti viską, net laidus

Rytoj, spalio 14 d., minima Tarptautinė elektronikos atliekų diena. Šiais metais jos šūkis – „Galima perdirbti viską“ – taip siekiant atkreipti dėmesį į mažiau matomas elektronikos prietaisų dalis, kurios dažnai net nelaikomos atliekomis.

Nematomomis vadinamos elektroninės atliekos yra įvairių produktų elektriniai ar elektroniniai komponentai, kurių vartotojai nepastebi ir neįvertina, kad ir juos galima perdirbti. Pavyzdžiui, elektriniai žaislai, elektroninės cigaretės, elektriniai įrankiai, dūmų detektoriai, išmanieji namų prietaisiai arba tiesiog laidai.

Pasibaigus šių daiktų gyvavimo ciklui, kai jų nebegalima pakartotinai naudoti ar taisyti, jie turėtų būti tinkamai perdirbti. Elektroninius prietaisus ir jų sudedamąsias dalis šalinant netinkamai, jie dažnai patenka į sąvartynus kartu su buitinėmis atliekomis. Kadangi juose yra įvairių pavojingų medžiagų, tokių kaip švinas, gyvsidabris, kadmis ir antipirenai, jie gali išsilieti į dirvožemį, gruntinį vandenį, užteršti ekosistemas ir kelti pavojų žmonių sveikatai.

Jugtinių Tautų duomenimis pasaulyje per metus išmetama 61,3 mln. tonų elektronikos atliekų – daugiau nei sveria Didžioji Kinijos siena. Tik 17,4 proc. šių atliekų tinkamai surenkamos, apdorojamos ir perdirbamos. Likę 50,6 mln. tonų arba šalinami sąvartynuose, sudeginami, arba neteisėtai parduodami ir apdorojami nesilaikant standartų, o dažnai tiesiog kaupiami namų ūkiuose.

Europoje, kuri pirmauja pasaulyje pagal elektroninių atliekų perdirbimą, tik 54 proc. šių atliekų yra surenkamos ir perdirbamos, nes gyventojams trūksta informacijos, žinių. Tai trukdo šalims plėtoti žiedinę elektroninės įrangos ekonomiką.

Aplinkos ministerija atkreipia dėmesį, kad svarbu elektronikos atliekas ne tik atpažinti ir tinkamai rūšiuoti, bet ir atiduoti tik leidimus šiai veiklai turintiems atliekų tvarkytojams, kad jos nebūtų ardomos tam neskirtose vietose.

Pasitaiko atvejų, kad atliekų surinkėjai atvykstantys į namus paimti elektroninės įrangos atliekų dirba nelegaliai. Gyventojai perduodami atliekas privalo prašyti atliekų perdavimą patvirtinančio dokumento, pavyzdžiui, atliekų perdavimo–priėmimo akto, atliekų vežimo lydraščio arba įmonės pažymėjimo. Tai leis įsitikinti, kad atliekos bus sutvarkytos tinkamai.

Primename, kad buitinės technikos ir elektronikos atliekas galima nunešti į bet kurią elektronikos prietaisais ir įranga prekiaujančią vietą, jei tos atliekos yra tokios pačios paskirties, kaip jose parduodami gaminiai. Taip pat elektroninius įrenginius, kurių išoriniai matmenys mažesni nei 20 cm galima palikti didesniuose prekybos centruose esančiose surinkimo dėžėse.

Gyventojai nemokamai elektroninės įrangos atliekas gali priduoti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse ar pristatyti į specialias, gamintojų ir importuotojų įsteigtas, elektronikos atliekų priėmimo vietas.

Buitinę techniką ar kitą nebenaudojamą elektroniką galima atiduoti ir elektronikos atliekas tvarkančioms įmonėms. Jeigu jos turi rinkos vertę, už jas dar ir bus sumokėta. Vilniaus ir Kauno regionų gyventojai elektronikos atliekų gali atsikratyti dar paprasčiau – išsikviesti atliekų taksi ir jos bus išvežtos tiesiai iš jų namų.

Šias atliekas surenkančios ir tvarkančios įmonės, prieš išvežant jas iš surinkimo vietų ir įrenginių perdirbti, pirmiausia turi įvertinti galimybę šią elektroninę įrangą suremontavus naudoti pakartotinai. Jeigu pačios nevykdo paruošimo naudoti pakartotinai veiklos, turi perduoti šią paslaugą teikiančioms atliekų tvarkymo įmonėms.

Labai svarbu, kad elektroninės įrangos atliekos būtų surenkamos atskirai ir nemaišomos su kitomis atliekomis. Jeigu priimant metalo laužą nustatoma, kad jame yra elektroninės įrangos atliekų, tokios atliekos turi būti atskiriamos priėmimo metu ir registruojamos priėmimo dokumentuose nurodant kiekį bei atliekų kodą.

Svarbu žinoti, kad priėmimo vietoje elektroninės įrangos atliekos gali būti nepriimamos, jeigu šiems prietaisams trūksta pagrindinių dalių, jose yra atliekų, nepriskiriamų elektros ir elektroninės įrangos atliekoms ar šios atliekos kelia pavojų darbuotojų sveikatai ar saugumui.

Europos Sąjungos reikalavimas kasmet surinkti 65 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų Lietuvai taikomas nuo 2021 m. rugpjūčio 14 d. 2020 m. Lietuvoje surinktas šių atliekų kiekis, skaičiuojant pagal 3 metų tiekimo rinkai vidurkį, sudarė 46 proc.

Šaltinis: LR Aplinkos ministerija

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Žymos
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Close
Close