Naujienos

Prevenciniai gimdos kaklelio vėžio tyrimai – galimybė užkirsti kelią klastingai ligai

Sergamumas gimdos kaklelio vėžiu Lietuvoje yra gana dažnas reiškinys. Jau daugelį metų ši vėžio forma yra tarp labiausiai paplitusių moterų vėžio formų atvejų. Tačiau gera žinia ta, kad jau kelerius pastaruosius metus ši tendencija mažėja, o tai gali būti susiję su didesniu polinkiu tirtis profilaktiškai. Daugiau apie vėžio prevencinius tyrimus galite sužinoti čia: https://www.placenta.lt/vezio-prevencijos-tyrimai/

Jaunos moterys, kurių amžius nesiekia 20 metų, yra retas atvejis, tačiau susirgimų skaičius jų tarpe palaipsniui didėja su amžiumi: moterys nuo 40 iki 65 metų sudaro daugiau nei pusę toki liga sergančiųjų pacienčių.

Kadangi gimdos kaklelio vėžys ankstyvoje stadijoje gali vystytis metų metus, nesukeldamas jokių rimtesnių ir nerimą keliančių simptomų, dažna moteris numoja ranka į tokio pobūdžio tyrimus. Tačiau reikia pabrėžti, kad atsižvelgiant į tai, jog ankstyvojoje stadijoje nustatytas vėžys gali būti veiksmingai išgydomas, visi gydytojai vienareikšmiškai pabrėžia sistemingų profilaktinių tyrimų svarbą, ypač moterims, turinčioms aukštą rizikos laipsnį susirgti šia klastinga liga.

Gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai

Šiuo metu yra nustatyta daug gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių – daugelis jų yra susiję su moters seksualine veikla: ankstyva lytinių santykių pradžia, dažnas lytinių partnerių keitimas, taip pat seksualinių santykių palaikymas su daug lytinių partnerių turėjusiu partneriu. Be to, svarbūs rizikos veiksniai yra: užsikrėtimas ŽPV virusais, rūkymas, šeimos ligų istorija, tam tikros makšties infekcijos, daugiavaisis nėštumas ir gimdymai, praeityje atlikta švitinimo procedūra. Didelės rizikos grupei taip pat priklauso moterys, gydomos nuo vidutinio ar aukšto laipsnio gimdos kaklelio displazijos, anksčiau gydytos nuo gimdos kaklelio vėžio, turinčios imunodeficitą.

Iš minėtųjų rizikos veiksnių svarbiausias yra lėtinės infekcijos, kurias sukelia onkogeninis papilomos virusas – priežastis daugumai gimdos kaklelio vėžio atvejų.

Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programos tikslai

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa apima citologinius tyrimus moterims nuo 25 iki 59 metų amžiaus. Šios programos svarbiausias tikslas – sumažinti moterų sergamumą ir mirtingumą nuo gimdos kaklelio vėžio. Svarbiausia – šviesti visuomenę sveikatos prevencijos klausimais ir šalinti abejones dėl profilaktinių vėžio tyrimų.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Close
Close