Neringa

Neringos įstaigos jau naudojasi žaliąja elektros energija

Neringos savivaldybės administracija bei šešios savivaldybės biudžetinės įstaigos savo poreikiams jau naudoja švariausią ir žaliausią  energiją,  pagamintą iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

Kaip pastebi Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis, laiku priimti sprendimai ne tik mažina miesto išlaidas elektros energijai, bet ir prisideda prie savivaldybės strateginių tikslų tvariau ir efektyviau naudoti energetinius resursus įgyvendinimo.

Pasinaudota Klimato kaitos programos parama

Atsinaujinančią energiją įstaigos poreikiams prieš dvejus metus pirmoji pradėjo naudoti Uždaroji akcinė bendrovė „Neringos energija“, ant savo pastato stogo įsirengusi saulės fotovoltinę elektrinę. Nuo šių metų rugsėjo šios įstaigos pavyzdžiu seka ir Neringos gimnazija. 

Atsinaujinančius energijos išteklius šių metų rugsėjį pradėjo naudoti ir Neringos savivaldybės administracija kartu su dar keturiomis savivaldybės įstaigomis. Pasinaudodamos Klimato kaitos programos parama šios įstaigos įsigijo nutolusias saulės fotovoltines elektrines iš saulės elektrinių parkų. Sprendimą dalyvauti klimato kaitos programos finansuojamuose projektuose 2020 metais priėmė Neringos savivaldybės taryba. Šiems projektams buvo skirta 80 proc. subsidija, o 20 proc. projektų įgyvendinimui įsipareigota skirti iš Neringos savivaldybės biudžeto.

„Saulės elektrinių įsirengimas – puikus sprendimas, nes būtent Neringoje turime daugiausia saulėtų dienų, tačiau mūsų miestui be galo svarbus ir kraštovaizdžio autentiškumas, todėl nusprendėme inicijuoti nutolusių saulės  elektrinių įsigijimą objektams, kur nėra galimybių įrengti saulės fotovoltinių elektrinių“, – argumentuoja meras D. Jasaitis.

Įsigytos nutolusios saulės elektrinės
Neringos savivaldybės administracija įsigijo 75 kW nutolusios saulės elektrinės saulės parke. Šia elektros energija aprūpinamas ne tik savivaldybės administracijos pastatas (60 kW), bet ir Juodkrantės bendruomenės poreikiams naudojama vila „Monbijou“ (15 kW), kurioje veikia šios gyvenvietės medicinos punktas.  Bendras projekto biudžetas – 68 636.75 Eur, iš kurių 54 909,40 Eur skirta iš Klimato kaitos programos , 13727,35 Eur – Neringos savivaldybės biudžeto lėšos. Skaičiuojama, kad 1 kW įsigytos nutolusios saulės elektrinės generuos 1072 kWh per metus, o per 20 metų naudojimo laikotarpį ši tvari investicija  leis sumažinti CO2 emisiją  598,60 t.

Atsinaujinančią elektros energiją, kurią gamina nutolusios saulės elektrinės, taip pat pradėjo naudoti Neringos muziejai, Nidos lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“, Neringos pirminės sveikatos priežiūros centras ir Viktoro Miliūno viešoji biblioteka. 

Tiek Neringos savivaldybės administracija, tiek šios įstaigos tapo gaminančiais vartotojais, tai reiškia, kad vartojama saulės elektrinėje pagaminta energija, o nesuvartota – patiekiama į elektros tinklus Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo nustatyta tvarka.

Ieškoma daugiau galimybių pasitelkti atsinaujinančią energiją
„Šiandien jau džiaugiamės mažesnėmis sąskaitomis už elektros energiją bei ieškome dar daugiau galimybių miesto poreikiams pasitelkti atsinaujinančią energiją. Jau sulaukėme žinių apie  tai, kad saulės elektrinių parko generuojamą elektrą netrukus naudos dar viena savivaldybės įstaiga, be to, ieškome galimybių saulės parkus įkurti ir Neringoje“, – teigia meras Darius Jasaitis.

Procedūras įsigyjant 33 kW saulės elektrinės iš saulės parko pradėjo Liudviko Rėzos kultūros centras, kuris atsinaujinančią energiją naudos ir Juodkrantės vasaros estradoje. Siekiama, kad atsinaujinantys ištekliai būtų naudojami ir Juodkrantės darželyje.

Taip pat vertinamos įvairios teritorijos, kuriose galėtų būti įkurti saulės elektrinių parkai, pavyzdžiui, tokia galimybė šiuo metu analizuojama Uždarosios akcinės bendrovės „Neringos vanduo“ valdomoje teritorijoje.

Neringos savivaldybės strateginio plėtros plano 2021 – 2030 metams  vienas svarbiausių tikslų – sukurti žaliosios savivaldybės modelį, kuris prisidėtų ne tik prie kovos su klimato kaita, bet ir leistų tvariau ir efektyviau naudoti energetinius resursus.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Žymos
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Close
Close