Neringa

Neringa žengia į 2024-uosius – Švyturių metus

Net tris švyturius turinti Neringa artėjančius 2024-uosius metus skelbia – Švyturių metais ir kviečia kurorto gyventojus ir svečius skirti dar didesnį dėmesį šiems navigaciniams ženklams, jų ir tuo pačiu viso krašto istorijai.

„Neringa yra ne tik išskirtinio kraštovaizdžio, bet ir švyturių kraštas. Neringos bendruomenės, kurorto įstaigų, visuomenininkų dėka Nidos, Juodkrantės, Pervalkos švyturiai nebėra tik navigaciniai ženklai. Tai mūsų unikalios istorijos ir gyvenimo būdo atspindžiai, šviesos ir vilties nešėjai“, – teigia Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis.

Sprendimą 2024-uosius paskelbti Švyturių metais dar lapkričio mėnesį vienbalsiai priėmė Neringos savivaldybės taryba, prisijungdama prie Klaipėdos miesto savivaldybės. Dvi savivaldybes apjungiančios iniciatyvos autorius – žurnalistas, visuomenininkas Denisas Nikitenka.

Tokios iniciatyvos atsiradimą visų pirmą paskatino tai, kad artėjančiais metais sukanka 150 metų, kuomet pirmasis švyturys buvo įžiebtas Nidoje bei  140 metų, kuomet pirmą kartą sužibo ant šiaurinio Klaipėdos molo buvęs Baltasis švyturys. Spėjama, kad Baltasis švyturys, kaip strateginis objektas, vokiečių karių susprogdintas  1945 m. sausį.

Antrojo Pasaulinio karo pabaigoje buvo susprogdintas ir senasis Nidos švyturys. Iki šių dienų yra išlikę XIX amžių menantys, link senojo švyturio vedę laiptai bei Urbo kalno papėdėje esantis pastatų kompleksas, tarp kurių ir garsusis Nidos šulinys. Visai greta senojo švyturio pamatų 1953-aisiais metais buvo pastatytas šiandieninis Nidos švyturys.

Artėjančius metus paskelbti Švyturių metais paskatino ir iniciatyvos aktualizuojant būtent švyturių paveldą – Klaipėdos švyturio tvarkyba ir atvėrimas visuomenei bei atsivėrusios naujos galimybės Nidos švyturio pastatų kompleksui.

Anot mero Dariaus Jasaičio, artėjančiais metais laukia daug iššūkių ne tik parengiant kultūrinę renginių programą, bet ir įgyvendinant sprendimus, apimančius Nidos švyturio pastatų komplekso įveiklinimo klausimus. Galimybę šiuos pastatus pritaikyti visuomenės reikmėms atvėrė Vyriausybės nutarimas Nidos švyturio pastatų komplekso pastatus išbraukti iš parduodamų objektų sąrašo. 

Dėmesys bus skiriamas ir unikaliam Pervalkos švyturiui. Lietuvoje tai vienintelis švyturys, kurį iš visų pusių supa vanduo – Kuršių mariose ties Pervalka, ant nedidelės dirbtinės salos, nuo kranto nutolusios apie 260 metrų, jis pastatytas 1900 metais.  Visuomenės žvilgsnius Neringa nukreips ir į Juodkrantės švyturį, kelią laivams rodantį nuo istorinio Raganos (Bloksbergo) kalno.

Šventinių renginių programą rengs Neringos savivaldybės mero potvarkiu sudaryta darbo grupė. Prie šios iniciatyvos bus kviečiamos prisijungti ir kitos regiono savivaldybės, turinčios švyturius – Palanga ir Šilutės rajonas.

2024-ieji Neringoje – Švyturių metai!

Andriaus Kundroto nuotrauka

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Žymos
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Close
Close