Neringa

Baigėsi nendrynų šalinimo Kuršių marių pakrantėje projektas

Prabėgus trejiems metams Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija užbaigė projektą Nr. 05.5.1-APVA–V-018-01-0021 „Gamtotvarkos priemonių įgyvendinimas „Natura 2000“ teritorijose (II)“, kuris buvo įgyvendinamas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 5 prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“  05.5.1-APVA-V-018 priemonę „Biologinės įvairovės apsauga“. Projekto trukmė buvo nuo 2020-12-29 iki 2023-09-30. 

Šio projekto metu buvo mažinami nendrynų sąžalynai, kurie marių pakrantėje užgožė smėlėto skalaujamo kranto ir atvirų, seklių įlankų tipų buveines – neatskiriama Europos Bendrijos svarbos buveinės 1150 *Lagūnos dalis. Šioje Europos bendrijos svarbos buveinėje esančios įlankos ypatingos tuo, kad jose auga reti ir saugomi augalai, pavyzdžiui vandeninė plaumuonė, maitinasi paukščiai, tokie kaip, urvinės antys, kurios įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. 
Viena iš pagrindinių priemonių, siekiant atkurti atviras pakrančių buveines, yra reguliarus nendrynų šienavimas. Per visą projekto laikotarpį nendrynų šalinimas vyko 23 ha plote vandenyje ir 1 ha plote sausumoje. Tam buvo naudojama nendrynų ir šlapynių tvarkymui speciali technika  – amfibija Truxor DM 5045 bei krūmapjovės.

Drąsiai galime sakyti, kad projekto metu buvo pasiekti užsibrėžti  tikslai. Praretinus nendrynus ir atvėrus priekrantes, sumažėjo uždumblėjusių pakrančių. Pavasarį priekrantėse galime stebėti žuvų nerštą, besimaitinančių vandens paukščių būrelius. Protakose tarp nendrynų gausu žuvaujančių pilkųjų garnių, rudagalvių kirų pulkelių, kai kuriose vietose stebimos upinės žuvėdros, ant susidariusių seklumų matomi krantiniai tilvikai, didžiųjų ančių poros, pilkosios antys (Lietuvos raudonoji knyga). Šių metų pavasarį beveik visuose nendrynų tvarkymo plotuose buvo stebimos urvinės antys, iš viso buvo suskaičiuotos 9 poros. Taip pat atsivėrusiose seklumose stebimos šelmeninės ir langinės kregždės, renkančios medžiagą lizdų lipdymui, o suformuotuose nendrynų sąžalynuose gausiai peri gulbės nebylės.

Išpjauti nendrynų sąžalynai Pervalkos įlankoje taip pat davė teigiamų rezultatų vandeninės plaumuonės (Lietuvos raudonoji knyga) plitimui, vos iš kelių stiebelių augusių 2015 metais, dabar šis augalas užima ~0,30 ha plotą.

Projekto metu nendrynai buvo pjaunami formuojant protakas marių vandeniui laisvai pratekėti, išvalomos likusios atviros vietos, esančios tarp kranto ir susiformavusios nendrynų juostos.

Pasibaigus projektui ir toliau bus tęsiami darbai, siekiant išlaikyti pasiektus rezultatus ir neleidžiant nendrynams užaugti į vientisus sąžalynus.

Šaltinis: Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija / Nuotraukos: K.Dambrauskienės, M.Bružo, R.Ilginės

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Žymos
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Back to top button
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Close
Close